تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا رایگان با مدرک دیپلم بدون مدرک زبان ممکنه؟

در این مطلب میخواهیم کمی در مورد تحصیل در کانادا و شرایط آن صحبت کنید. اما حتما شما هم تبلیغاتی مانند تحصیل در کانادا رایگان یا تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان و با مدرک دیپلم را شنیده اید اما این ها بیشتر شعار تبلیغاتی هستند و بهتر است شما کمی با واقعبت آشنا شوید.

اگر تحصیل در خارج از کشور جز برنامه های زندگی شماست ، پس بهتر است که کشور کانادا یکی از کشور های مورد نظر شما باشد . دانشگاه های کانادا در بین 500 دانشگاه برتر جهان رتبه ی 23 و در بین 1000 دانشگاه برتر رتبه ی 32 را دارد . کانادا در سال 2018 حدود 572/415 دانش آموز که مجوز تحصیل  داشته اند را پذیرفته است .

شرایط تحصیل در کانادا

اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا من برای تحصیل در کانادا واجد شرایط هستم یا خیر ؟

اولین مرحله ایی که برای تحصیل در کانادا پیش رو دارید این است که شرایط مورد نیاز درخواست برای تحصیل را بدانید . برای اینکه به یک موسسه آموزشی در کانادا درخواست بفرستید حتما قبل از درخواست باید بدانید که این موسسه برای ورود دانشجو چه شرایط و مدارکی را طلب میکند و برای دوره های مختلف ارائه شده در این موسسه چه چیز هایی مورد نیاز است . داوطلبان برای تحصیل در این موسسه ها باید قوانین و مقررات مربوط به روند درخواست را مطالعه و تجزیه و تحلیل کنند .

تحصیل در کانادا

تنها مدارسی که به رسمیت شناخته شده و دوره های تحصیلی آنها مورد تایید میباشد ، ارزش درخواست را دارند . حتما باید از چند سال قبل برای تحصیل در کانادا یا هر کشور خارجی دیگری برنامه ریزی کرده باشید . چندین شرایط وجود دارند که برای تمامی دانشگاه ها مشترک میباشند ، این شرایط عبارتند از :

داشتن پاسپورت معتبر ، مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی به همراه مدارک آزمون های معتبر با حداقل نمره ی قبولی و مدرکی که نشان دهد شما میتوانید هزینه ی تحصیل و زندگی را در کشوری چون کانادا تامین کنید . البته ممکن است در ایالت های مختلف شرایط متفاوتی وجود داشته باشد . اما به طور کلی این شرایط باید حتما اعمال شوند .

دومین مرحله این است که موسسه و دوره ی آموزشی مورد نظر خود را انتخاب کنید . تنها برخی از موسسات هستند که دانشجوی بین المللی و خارجی را پذیرش میکنند . یکی از این موسسات DLI  (Designated learning institution)  میباشد . در صورت درخواست برای تحصیل در کانادا باید یک دوره های آموزشی خاص را بگذرانید .

مهارت در زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

مرحله ی سوم داشتن مهارت در زیان انگلیسی میباشد . اگر میخواهید برای تحصیل به کانادا بروید باید مهارت خود در زبان انگلیسی و فرانسه را به اثبات برسانید .

آزمون آیلتس یکی از آزمون هایی است که برای سنجیدن مهارت شما در زبان انگلیسی از شما گرفته خواهد شد و حتما باید نمره ی قبولی مورد نظر را به دست آورید .

از دیگر آزمون ها میتوان به آزمون تافل ، کمبریج انگلیسی و …. اشاره کرد . برای زبان فرانسه آزمون هایی چون  DALF / DELF/ یا TCF برگذار میشود . و همچنین آزمون TEF که رایج ترین آزمون برای سنجیدن زبان فرانسه میباشد .

بعد از آن میتوانید برای دانشگاه های مورد نظر خود درخواست بفرستید . دانشگاهی که انتخاب میکنید باید مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشور باشد .

ویزای تحصیل در کانادا

مرحله ی بعد درخواست ویزا یا مجوز برای تحصیل در کانادا میباشد . زمانی که موسسه یا دانشگاه درخواست تحصیلی شما را پذیرفت باید برای ویزا و مجوز درخواست کنید .

میتوانید درخواست خود را از طریق سفارت و یا آنلاین ارسال کنید . درخواست باید همراه با نامه ی پذیرش شما در مرحله ی قبل ، پاسپورت و مدارک مستندی باشد که ثابت کند شما هزینه ی تحصیل و زندگی در کانادا را دارید .

بعد از اینکه درخواست شما بررسی شد از شما یک مصاحبه به عمل می آید و ماموران مهاجرت در باره ی این امر تصمیم خواهند گرفت و اگر درخواست شما پذیرفته شد میتوانید برای سفر خود برنامه ریزی های بعدی را انجام دهید . مجوز و ویزایی که به شما تعلق میگیرد دارای یک تاریخ مشخص است که قبل از این تاریخ شما نمیتوانید به کانادا سفر کنید .

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه های تحصیل در کانادا به چند عامل بستگی دارد : اول به برنامه های مختلف تحصیلی که میتواند در کانادا وجود داشته باشد و اینکه شما بخواهید کدام یک را انتخاب کنید . دوم هزینه های دانشجویان خارجی با دانشجویان کانادایی بسیار متفاوت است و سوم اینکه مقطع های تحصیلی متفاوت هزینه های متفاوتی نیز دارند .

مرکز آمار کانادا اعلام کرده است که شهریه ی تحصیل دانشجویان خارجی سالانه حدود 27/159 دلار کانادا بوده است . رشته هایی مانند پزشکی و مهندسی هزینه های بیشتری را در بر میگیرند و سالانه تقریبا 30/742 دلار کانادا برای دانشجویان هزینه دارند . این هزینه ها مربوط به مقطع کارشناسی میباشند .

همانطور که گفته شد برای دریافت ویزا باید مدارکی ارائه کنید که نشان دهد شما هزینه ی لازم برای تحصیل و زندگی در کانادا را دارید . این هزینه چیزی حدود 10000 دلار کانادا میباشد . البته هزینه های شما میتواند متفاوت باشد و بسته به جایی که زندگی میکند و یا خرج روزانه و شخصیتان متفاوت خواهد بود .

طبق آمارها دانشجویان در دانشگاه مونترال در مجموع هر سال 15000 دلار کانادا صرف هزینه هایی چون غذا ، کتاب ، مسکن ، لوازم التحریر و سایر هزینه ها میکنند . دانشجویان همچنین میتوانند از خوابگاه های دانشجویی نیز استفاده کنند . خوابگاه ها معمولا ارزان تر از مسکن های جدا هستند و دانشجویان با استفاده از خوابگاه ها میتوانند هزینه های خود را کاهش دهند .

تحصیل در کانادا

بعد از اینکه تحصیل شما در کانادا تمام شد چه خواهد شد ؟

بعد از اینکه تحصیل شما در کانادا با موفقیت تمام شد دولت فدرال کانادا فارغ التحصیلان بین المللی را به عنوان ساکنان دائمی این کشور معرفی خواهد کرد . کسانی که جوان ، پرانرژی و بافرهنگ هستند و در زبان انگلیسی مهارت لازم را دارند و در کانادا مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت کرده اند و اغلب تجربه و سابقه ی کار نیز دارند ، این افراد مطمئنا افراد ایده آلی برای مقیمان دائمی در کانادا خواهند بود . بعد از فارغ التحصیلی مجوز کار به دانشجویان داده خواهد شد تا بتوانند در کانادا کار خود را آغاز کنند . تغییراتی که اخیرا در سیستم انتخاب Express entry رخ داده است موجب شده که گرفتن اقامت دائم برای دانشجویان راحتتر باشد .

دانشگاه های قابل قبول در کانادا عبارت است از :

  • دانشگاه تورنتو (university of Toronto)
  • دانشگاه مک گیل (Mc university)
  • دانشگاه مونترال
  • دانشگاه بریتیش کلمبیا (university of British Columbia)
  • دانشگاه مک مستر (Mc Master university)
  • دانشگاه واترلو (university of Waterloo)
  • دانشگاه وسترن اونتاریو (university of western ontario)
  • دانشگاه آلبرتو (university of Alberto)
  • دانشگاه کلگری (university of Calgary)

اگر قصد مهاجرت به کانادا و زندگی در این کشور را دارید حتما کتاب کانادایی شو را مطالعه کنید. کتاب کانادایی شو راهنمای جامع مهاجرت و زندگی در کانادا است.

دانلود کانادایی شو

 

دیدگاهتان را بنویسید

14 + = 17