خانه / روش های مهاجرت به کانادا / تحصیل در کانادا رایگان با مدرک دیپلم بدون مدرک زبان ممکنه؟

تحصیل در کانادا رایگان با مدرک دیپلم بدون مدرک زبان ممکنه؟

در این مطلب میخواهیم کمی در مورد تحصیل در کانادا و شرایط آن صحبت کنید. اما حتما شما هم تبلیغاتی مانند تحصیل در کانادا رایگان یا تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان و با مدرک دیپلم را شنیده اید اما این ها بیشتر شعار تبلیغاتی هستند و بهتر است شما کمی با واقعبت آشنا شوید.

اگر تحصیل در خارج از کشور جز برنامه های زندگی شماست ، پس بهتر است که کشور کانادا یکی از کشور های مورد نظر شما باشد . دانشگاه های کانادا در بین 500 دانشگاه برتر جهان رتبه ی 23 و در بین 1000 دانشگاه برتر رتبه ی 32 را دارد . کانادا در سال 2018 حدود 572/415 دانش آموز که مجوز تحصیل  داشته اند را پذیرفته است .

شرایط تحصیل در کانادا

اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا من برای تحصیل در کانادا واجد شرایط هستم یا خیر ؟

اولین مرحله ایی که برای تحصیل در کانادا پیش رو دارید این است که شرایط مورد نیاز درخواست برای تحصیل را بدانید . برای اینکه به یک موسسه آموزشی در کانادا درخواست بفرستید حتما قبل از درخواست باید بدانید که این موسسه برای ورود دانشجو چه شرایط و مدارکی را طلب میکند و برای دوره های مختلف ارائه شده در این موسسه چه چیز هایی مورد نیاز است . داوطلبان برای تحصیل در این موسسه ها باید قوانین و مقررات مربوط به روند درخواست را مطالعه و تجزیه و تحلیل کنند .

تحصیل در کانادا

تنها مدارسی که به رسمیت شناخته شده و دوره های تحصیلی آنها مورد تایید میباشد ، ارزش درخواست را دارند . حتما باید از چند سال قبل برای تحصیل در کانادا یا هر کشور خارجی دیگری برنامه ریزی کرده باشید . چندین شرایط وجود دارند که برای تمامی دانشگاه ها مشترک میباشند ، این شرایط عبارتند از :

داشتن پاسپورت معتبر ، مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی به همراه مدارک آزمون های معتبر با حداقل نمره ی قبولی و مدرکی که نشان دهد شما میتوانید هزینه ی تحصیل و زندگی را در کشوری چون کانادا تامین کنید . البته ممکن است در ایالت های مختلف شرایط متفاوتی وجود داشته باشد . اما به طور کلی این شرایط باید حتما اعمال شوند .

دومین مرحله این است که موسسه و دوره ی آموزشی مورد نظر خود را انتخاب کنید . تنها برخی از موسسات هستند که دانشجوی بین المللی و خارجی را پذیرش میکنند . یکی از این موسسات DLI  (Designated learning institution)  میباشد . در صورت درخواست برای تحصیل در کانادا باید یک دوره های آموزشی خاص را بگذرانید .

مهارت در زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

مرحله ی سوم داشتن مهارت در زیان انگلیسی میباشد . اگر میخواهید برای تحصیل به کانادا بروید باید مهارت خود در زبان انگلیسی و فرانسه را به اثبات برسانید .

آزمون آیلتس یکی از آزمون هایی است که برای سنجیدن مهارت شما در زبان انگلیسی از شما گرفته خواهد شد و حتما باید نمره ی قبولی مورد نظر را به دست آورید .

از دیگر آزمون ها میتوان به آزمون تافل ، کمبریج انگلیسی و …. اشاره کرد . برای زبان فرانسه آزمون هایی چون  DALF / DELF/ یا TCF برگذار میشود . و همچنین آزمون TEF که رایج ترین آزمون برای سنجیدن زبان فرانسه میباشد .

بعد از آن میتوانید برای دانشگاه های مورد نظر خود درخواست بفرستید . دانشگاهی که انتخاب میکنید باید مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشور باشد .

ویزای تحصیل در کانادا

مرحله ی بعد درخواست ویزا یا مجوز برای تحصیل در کانادا میباشد . زمانی که موسسه یا دانشگاه درخواست تحصیلی شما را پذیرفت باید برای ویزا و مجوز درخواست کنید .

میتوانید درخواست خود را از طریق سفارت و یا آنلاین ارسال کنید . درخواست باید همراه با نامه ی پذیرش شما در مرحله ی قبل ، پاسپورت و مدارک مستندی باشد که ثابت کند شما هزینه ی تحصیل و زندگی در کانادا را دارید .

بعد از اینکه درخواست شما بررسی شد از شما یک مصاحبه به عمل می آید و ماموران مهاجرت در باره ی این امر تصمیم خواهند گرفت و اگر درخواست شما پذیرفته شد میتوانید برای سفر خود برنامه ریزی های بعدی را انجام دهید . مجوز و ویزایی که به شما تعلق میگیرد دارای یک تاریخ مشخص است که قبل از این تاریخ شما نمیتوانید به کانادا سفر کنید .

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه های تحصیل در کانادا به چند عامل بستگی دارد : اول به برنامه های مختلف تحصیلی که میتواند در کانادا وجود داشته باشد و اینکه شما بخواهید کدام یک را انتخاب کنید . دوم هزینه های دانشجویان خارجی با دانشجویان کانادایی بسیار متفاوت است و سوم اینکه مقطع های تحصیلی متفاوت هزینه های متفاوتی نیز دارند .

مرکز آمار کانادا اعلام کرده است که شهریه ی تحصیل دانشجویان خارجی سالانه حدود 27/159 دلار کانادا بوده است . رشته هایی مانند پزشکی و مهندسی هزینه های بیشتری را در بر میگیرند و سالانه تقریبا 30/742 دلار کانادا برای دانشجویان هزینه دارند . این هزینه ها مربوط به مقطع کارشناسی میباشند .

همانطور که گفته شد برای دریافت ویزا باید مدارکی ارائه کنید که نشان دهد شما هزینه ی لازم برای تحصیل و زندگی در کانادا را دارید . این هزینه چیزی حدود 10000 دلار کانادا میباشد . البته هزینه های شما میتواند متفاوت باشد و بسته به جایی که زندگی میکند و یا خرج روزانه و شخصیتان متفاوت خواهد بود .

طبق آمارها دانشجویان در دانشگاه مونترال در مجموع هر سال 15000 دلار کانادا صرف هزینه هایی چون غذا ، کتاب ، مسکن ، لوازم التحریر و سایر هزینه ها میکنند . دانشجویان همچنین میتوانند از خوابگاه های دانشجویی نیز استفاده کنند . خوابگاه ها معمولا ارزان تر از مسکن های جدا هستند و دانشجویان با استفاده از خوابگاه ها میتوانند هزینه های خود را کاهش دهند .

تحصیل در کانادا

بعد از اینکه تحصیل شما در کانادا تمام شد چه خواهد شد ؟

بعد از اینکه تحصیل شما در کانادا با موفقیت تمام شد دولت فدرال کانادا فارغ التحصیلان بین المللی را به عنوان ساکنان دائمی این کشور معرفی خواهد کرد . کسانی که جوان ، پرانرژی و بافرهنگ هستند و در زبان انگلیسی مهارت لازم را دارند و در کانادا مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت کرده اند و اغلب تجربه و سابقه ی کار نیز دارند ، این افراد مطمئنا افراد ایده آلی برای مقیمان دائمی در کانادا خواهند بود . بعد از فارغ التحصیلی مجوز کار به دانشجویان داده خواهد شد تا بتوانند در کانادا کار خود را آغاز کنند . تغییراتی که اخیرا در سیستم انتخاب Express entry رخ داده است موجب شده که گرفتن اقامت دائم برای دانشجویان راحتتر باشد .

دانشگاه های قابل قبول در کانادا عبارت است از :

  • دانشگاه تورنتو (university of Toronto)
  • دانشگاه مک گیل (Mc university)
  • دانشگاه مونترال
  • دانشگاه بریتیش کلمبیا (university of British Columbia)
  • دانشگاه مک مستر (Mc Master university)
  • دانشگاه واترلو (university of Waterloo)
  • دانشگاه وسترن اونتاریو (university of western ontario)
  • دانشگاه آلبرتو (university of Alberto)
  • دانشگاه کلگری (university of Calgary)

اگر قصد مهاجرت به کانادا و زندگی در این کشور را دارید حتما کتاب کانادایی شو را مطالعه کنید. کتاب کانادایی شو راهنمای جامع مهاجرت و زندگی در کانادا است.

کتاب کانادایی شو

 

حتما ببینید

بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا – شرایط و مدارک لازم برای بورسیه

آیا اطلاعاتی در مورد شرایط بورسیه تحصیلی کانادا و هزینه آن دارید. در ادامه این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

71 − 63 =