تحصیل در دبیرستان های کانادا

تحصیل در دبیرستان های کانادا

تحصیل در دبیرستان های کانادا: کانادا یکی از پیشرفته ترین کشور های جهان است که در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است. این کشور بعد از روسیه وسیع ترین کشور جهان نیز شناخته میشود. کانادا داری ده استان می باشد که هر استان خود به طور مستقل از دولت مرکزی عمل می کند.

پیشنهاد می کنیم کتاب کانادایی شو که راهنمای جامع زندگی و مهاجرت به کانادا است را حتما مطالعه نمایید:

دانلود کتاب کانادایی شو

از استان های مهم کانادا می توان به استان کبک، انتاریو، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان و مانیتوبا نام برد. زبان رسمی کشور کانادا دو زبان انگلیسی و فرانسوی می شود که از بین استان های نام برده زبان رسمی استان کبک که به عنوان پهناورترین استان کانادا نیز شناخته میشود و دارای ۱۵۴۰۰۰۰ کیلومتر مساحت می باشد زبان فرانسوی می باشد. در این مقاله به بررسی موضوع تحصیل در دبیرستان های کانادا می پردازیم:

محدوده سنی تحصیل در دبیرستان های کانادا

تنها افرادی که در رده سنی ۱۴ تا ۱۹ سال می باشند می توانند متقاضی تحصیل در دبیرستان های کانادا باشند. کشور کانادا همانطور که می دانید کشور مهاجر پذیری است. این کشور از دانش آموزان با استعداد و پرتلاش که بتوانند علت و دلیل محکمی برای تحصیل در دبیرستان های این کشور بیاورند به طور قطع استقبال خواهد کرد.

هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا

همانطور که مشخص است هزینه تحصیل در دبیرستان های دولتی کانادا به نسبت هزینه ها در مدارس خصوصی می تواند بسیار متفاوت باشد. کسانی که بتوانند از دبیرستان های دولتی کانادا پذیرش بگیرند می بایست برای یک سال تحصیلی مبلغی حدود ۱۴ تا ۱۸ هزار دلار کانادا بپردازند که این مبلغ نیز می تواند متغیر باشد.

اما هزینه مدارس و دبیرستان های خصوصی شبانه روزی که هزینه های دیگر مانند هزینه خوابگاه، غذا، اینترنت و … را نیز شامل می شود می تواند در سال بین ۲۸ هزار دلار تا ۵۰ هزار دلار کانادا باشد که این مبلغ نیز می تواند متغیر باشد.

دانش آموزان مقطع دبیرستان انتخاب دیگری نیز دارند . این افراد می توانند به جای زندگی در خوابگاه کنار یک خانواده کانادایی زندگی کنند. این خانواده می تواند یکی از اقوام، آشنایان و بستگان آنها باشند. این خانواده می بایست مورد تایید دولت کانادا بوده و از نظر امنیت و درجه اطمینان مشکلی نداشته باشند.

پس دانش آموزان می توانند در مدارس روزانه ثبت نام کنند اما به جای زندگی در خوابگاه در کنار این خانواده کانادایی زندگی کنند اما می بایست ماهانه مبلغی حدود ۶۰۰ الی ۹۰۰ دلار به این خانواده پرداخت نمایند. در این صورت هزینه مدارس آنها بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار خواهد بود.

شرایط تحصیل در دبیرستان های کانادا

یکی از شرایط تقریبا آسانی که برای متقاضیان تحصیل در دبیرستان های کانادا می توان نام برد این است که دانش آموزان برای ورود به دبیرستان های کانادا نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی ندارند. زیرا می توانند در طول تحصیل در دبیرستان زبان انگلیسی را یاد بگیرند و در واقع یادگیری زبان انگلیسی در مدارس کانادا درسی اجباری و ضروری می باشد. بعد از اینکه دانش آموزان وارد دوره دبیرستان شدند سطح زبان آنها سنجیده می شود و بر اساس توانایی و سطح زبان آنها دوره های یادگیری زبان برای آنها برگزار خواهد شد.

والدین دانش آموز می توانند با دریافت ویزای توریستی فرزند خود را در ابتدا همراهی کرده و با وی به کانادا بروند. اما در برخی مواقع ممکن است با ویزای تحصیلی دانش آموز موافقت شود اما ویزای توریستی والدین رد شود. در این صورت والدین میتوانند همانطور که قبلا گفته شد فرزندان خود را در مدارس شبانه روزی ثبت نام کنند و یا از یکی از اقوام و بستگان خود در کانادا بخواهند که مسولیت فرزند آنها را برعهده گیرد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دبیرستان های کانادا

برای تحصیل در دبیرستان های کانادا دانش آموزان نیاز به داشتن ویزای تحصیلی معتبر خواهند داشت. افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که پذیرش در دبیرستان های کانادا به طور معمول در بهار و پاییز انجام می شود پس باید به زمان درخواست پذیرش و زمان دریافت ویزا دقت کنند تا به موقع بتوانند سر کلاس های خود حاضر شوند. مدارکی که جهت اخذ ویزای تحصیلی در دبیرستان های کانادا مورد نیاز می باشد عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از دبیرستانی در کانادا
 • انگیزه نامه برای تحصیل
 • دو قطعه عکس مناسب پاسپورت
 • نامه تمکن مالی به ارزش ۳۰ هزار دلار کانادا برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا

ارائه مدارک می بایست به صورت آنلاین در سایت سفارت کانادا ثبت شود و بعد از ارائه مدارک متقاضیان می بایست برای انگشت نگاری و ثبت آن به مرکز درخواست ویزای کانادا مراجعه کنند. برای انگشت نگاری افراد می بایست به کشور های همسایه نظیر ترکیه یا امارات مراجعه نمایند زیرا سفارت کانادا در ایران غیر فعال می باشد.

بورسیه تحصیلی کانادا

تحصیل در دبیرستان های کانادا چگونه است؟

معمولا برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در کشوری چون کانادا را دارند این سوال پیش می آید که آیا می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند؟

در جواب این سوال باید گفت که اخذ بورسیه و یا کمک هزینه تحصیلی در ابتدای ورود به کشورهای دیگر از جمله کشور کانادا تنها در مقاطع بالا از جمله مقطع دکترا و بر اساس یک سری شرایط خاص مانند داشتن نمرات بالا، داشتن مدرک زبان بالا، داشتن مقالات متنوع و … امکان پذیر می باشد.

اما در مقطع دبیرستان به محض ورود به کانادا نمی توان این بورسیه را به دست آورد. متقاضی می تواند با گذراندن حدود ترم از مقطع تحصیلی خود و در صورت کسب نمرات و معدل بالا درخواست کمک هزینه تحصیلی داشته باشد. اما به طور کلی باید گفت که دریافت کمک هزینه تحصیلی در مقطع دبیرستان در کانادا بسیار دشوار خواهد بود.

مزایای تحصیل در دبیرستان های کانادا

یکی از مزایای اصلی که می توان از تحصیل در دبیرستان ها و به طور کلی در مدارس کانادایی نام برد امکانات فوق العاده ای است که برای آموزش زبان انگلیسی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. مدارس کانادایی از استانداردهای بسیار بالای آموزشی برخوردار می باشند.

این مدارس مجهز به امکاناتی نظیر زمین فوتبال، بیس بال، هاکی، باشگاه های ورزشی سرپوشیده و آزمایشگاه ها و کلاسهای مجهز به آخرین تکنولوژی روز دنیا می باشد. دانش آموزان در دبیرستان برخی دروس اجباری و برخی دروس اختیاری دارند که در صورت تمایل می توانند دوره آموزشی آنها را بگذرانند.

در صورتی که دانش آموزان بتوانند در دوران دبیرستان نمرات و معدل خوبی کسب کنند می توانند واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه شوند.

دانش آموزانی که دارای ویزای تحصیلی می باشند می توانند بعد از اتمام یک دوره در کالج یا دانشگاه جهت اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند و در صورتی که بتوانند از این طریق اقامت دائم کانادا را دریافت کنند میزان هزینه های تحصیلی آنها بسیار پایین خواهد شد.

کسانی که برای ویزای تحصیلی در مقطع دبیرستان اقدام می کنند بسیار راحت تر از کسانی که برای ورود به دانشگاه درخواست ویزا دارند، ویزای تحصیلی دریافت می کنند. و در آخر می توان گفت که دانش آموزان در طول دوره دبیرستان در کانادا استعداد، توانایی و علایق خود را می شناسند و بر اساس آن رشته تحصیلی خود در دانشگاه را انتخاب می کنند.

برخی از دروس دبیرستان های کانادا

تحصیل در دبیرستان های کانادا

دروس سال ۱۰ دبیرستان های کانادا عبارتند از:

 • انگلیسی
 • ریاضی
 • اجتماعی
 • علوم
 • برنامه ریزی
 • دروس انتخابی
 • دروس انتخابی
 • شرکت در آزمون نهایی استان

دروس سال ۱۱ دبیرستان های کانادا عبارتند از:

 • انگلیسی
 • ریاضیات
 • اجتماعی
 • علوم
 • درس انتخابی
 • درس انتخابی
 • درس انتخابی

دروس سال ۱۲ دبیرستان های کانادا عبارتند از:

در سال ۱۲ دانش آموزان می توانند رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند و لیست واحد های درسی خود را در فرم انتخاب رشته نوشته و به مدرسه تحویل دهند.

 • انگلیسی (اجباری)
 • درس انتخابی
 • درس انتخابی
 • درس انتخابی
 • درس انتخابی
 • درس انتخابی
 • درس انتخابی
 • درس انتخابی

اما این دروس انتخابی چه درس هایی می باشند؟

معمولا طیف وسیعی از دروس می تواند در انتخابات دانش آموزان وجود داشته باشد که برخی از آنها می تواند شامل تئاتر، روزنامه نگاری، هنر، رقص، بازاریابی، حقوق، روان شناسی، زمین شناسی و … باشد.

تحصیل در دبیرستان های کانادا و دبیرستان های برتر در کانادا

از بین دبیرستان هایی که در کانادا وجود دارد در اینجا چند دبیرستان برتر را بررسی میکنیم:

آکادمی اپل بای (Appleby College): این آکادمی در استان انتاریو و در شهر اوک ویل واقع شده است. شهریه سالانه این آکادمی میتواند متغیر و بین ۳۰ هزار تا ۵۵ هزار دلار  کانادا باشد. همانطور که از هزینه این آکادمی مشخص است، این آکادمی خصوصی می باشد و از سال ۷ ابتدایی تا ۱۲ دبیرستان دانش آموز می پذیرد.

آکادمی بین المللی کلمبیا: این آکادمی در استان انتاریو و در شهر همیلتون واقع شده است. و در این مدرسه کلیه دوره های روزانه و شبانه برای سنین مختلف برگزار می شود.

دبیرستان بادول: این مدرسه در استان بریتیش کلمبیا و در شهر ونکوور واقع شده است که شهریه آن سالانه بین ۳۵ هزار تا ۴۵ هزار دلار کانادا می باشد. این مدرسه یک مدرسه شبانه روزی مختلط می باشد که از پایه هشتم تا پایه دوازدهم و همچنین دوره پیش دانشگاهی دانش آموز پذیرش می کند.

مدرسه یورک: این مدرسه در استان انتاریو و در شهر تورنتو واقع شده است که شهریه سالانه آن بین ۱۸ هزار تا ۲۷ هزار دلار کانادا می باشد. این مدرسه خصوصی می باشد و از سال ۶ ابتدایی تا سال ۱۳ دبیرستان دانش آموز می پذیرد.

دانلود کتاب کانادایی شو راهنمای زندگی و مهاجرت به کانادا

همین الان کتاب کانادایی شو (راهنمای زندگی و مهاجرت به کانادا) را دانلود کنید و بخوانید:

دانلود کتاب کانادایی شو

توصیه می کنیم مطالب زیر را نیز بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

− 1 = 8