انواع ویزای کانادا

انواع ویزای کانادا

ویزای کانادا چیست؟ ویزای کانادا در واقع مهری روی گذرنامه افراد است که با این مهر افراد می توانند اجازه ورود به کشور کانادا را داشته باشند. این ویزا مجوزی برای سفر به کانادا می باشد. انواع ویزای کانادا می تواند موقت و یا به طور دائمی باشد. البته در اکثر موارد در ابتدا ویزایی که به افراد تعلق میگیرد یک ویزای موقت است و بعد از گذشت مدت زمان مشخص این ویزا به ویزای دائم تبدیل خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید حتما کتاب کانادایی شو راهنمای کامل زندگی و مهاجرت به کانادا را مطالعه بفرمایید:

دانلود کتاب کانادایی شو

انواع ویزای کانادا کدام اند؟

به طور کلی می توان ویزای کانادا را به دو دسته ویزای اقامت موقت و ویزای اقامت دائم دسته بندی کرد.

ویزاهای اقامت موقت چه نوع ویزاهای هستند؟ این نوع ویزاها برای مدت زمان محدود و مشخصی به افراد اجازه می دهند که در کانادا بمانند. این ویزاهای بیشتر با هدف گردشگری، دیدار خانواده یا دوستان، تحصیل و یا کار می باشد. با پایان یافتن این ویزاها در برخی موارد می توان آن را تمدید و در برخی موارد نیز می بایست کانادا را ترک کرد و به کشور خود بازگشت.

ویزاهای اقامت دائم چه نوع ویزاهایی هستند؟ این نوع ویزاها به افراد اجازه می دهند تا به طور دائم برای کار و زندگی در کشور کانادا اقامت داشته باشند و در برخی موارد بتوانند با گذشت مدت زمان مشخص تابعیت و حق شهروندی کانادا را نیز به دست آورند.

ویزای موقت کانادا:

مدت اعتبار ویزای موقت کانادا که توسط کنسولگری کانادا تعیین می شود معمولا ۶ ماه می باشد. ویزای موقت کانادا می تواند ویزای یک بار ورود باشد بدین معنی که فرد یک بار وارد کانادا شده و به مدت ۶ ماه در کانادا باقی می ماند، و یا می تواند ویزای چند بار ورود باشد بدین معنی که فرد در طول این ۶ ماه می تواند چند بار به کشور کانادا رفت و آمد داشته باشد.

انواع ویزای موقت کانادا:

ویزای توریستی کانادا: این ویزا با هدف گردشگری به افراد داده خواهد شد و برای مدت مشخص افراد می توانند به عنوان یک گردشگر در کانادا حضور داشته باشند.

ویزای کاری موقت کانادا: این نوع ویزا به کسانی که دارای پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما در کانادا هستند داده می شود و فرد می تواند با داشتن این ویزا ۶ ماه در کانادا حضور داشته و به کار مشغول باشد.

سوپر ویزای کانادا: این ویزا به کسانی که دارای شهروندی و یا اقامت دائم کانادا می باشند این اجازه را خواهد داد که از فرزندان و نوه های خود دعوت کرده و بتوانند یک مدت طولانی در کانادا آنها را ملاقات کنند.

ویزای اقامت موقت: این نوع ویزا برای افرادی است که برای امری خاص به کانادا سفر می کنند و مدت زمان مشخصی نیز دارد. به طور مثال می تواند برای ۲ هفته به فردی اجازه دهد که کار خاصی را در کانادا انجام دهد.

ویزای تحصیلی کانادا: ویزای تحصیلی کانادا نیز یک نوع ویزای موقت می باشد و افراد تنها می توانند تا پایان یافتن تحصیلات خود با استفاده از این ویزا در کانادا بمانند. افرادی که قصد شرکت در دوره های ۶ ماهه زبان در کانادا را دارند نیازی به گرفتن ویزای تحصیلی ندارند و می توانند با دریافت ویزای عمومی به کانادا سفر کرده و در این دوره ها شرکت کنند. اما افرادی که دوره تحصیل آنها از ۶ ماه بیشتر باشد می بایست ویزای معتبر تحصیلی دریافت کنند.

از دیگر ویزاهای موقت کانادا می توان به ویزاهایی چون ویزای محرمانه کانادا، ویزای دیپلماتیک یا سیاسی کانادا، ویزای کار در تعطیلات کانادا، ویزای تسهیلات کانادا، ویزای کسب و کار و یا نمایندگی کانادا، ویزای اهدای عضو در کانادا و ویزایی که برای تولد فرزند در کانادا گرفته می شود اشاره کرد.

انواع ویزای کاری کانادا:

انواع مختلفی از ویزای کار کانادا وجود دارد که افراد ممکن است بر اساس تحصیلات و توانایی و مهارت های خود هر کدام از آنها را انتخاب نمایند. اما به طور کلی دریافت ویزای کار کانادا بر اساس امتیازهایی که در سیستم اکسپرس اینتری یا به طور کلی در سیستم امتیاز بندی به افراد داده خواهد شد انجام میپذیرد. این امتیازات به عواملی چون سن، تحصیلات، سابقه کاری، دانش زبانی و …. تعلق خواهد گرفت. بر اساس این امتیازات دانش و توانایی های افراد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و در آخر تصمیم به اعطای ویزای کاری به این افراد گرفته خواهد شد.

ویزای کاری کانادا از طریق سیستم استیل ورکر:

انواع ویزای کانادا

کسانی که از طریق سیستم استیل ورکر برای دریافت ویزای کاری کانادا اقدام میکنند باید شرایط زیر را دارا باشند:

سن این افراد می بایست کمتر از ۴۰ سال باشد.

تجربه کاری متناسب با رشته تحصیلی خود به مدت حداقل ۳ سال داشته باشند.

مدرک تحصیلی معتبر داشته باشند.

دارای مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره مشخص باشند.

در این سیستم حداقل امتیاز ۶۷ را کسب نمایند‌.

رشته تحصیلی آنها در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا موجود باشد.

حتی کسانی که در کانادا اقامت دارند و به دنبال گرفتن ویزای کاری این کشور می باشند نیز باید شرایط های خاصی را دارا باشند که عبارتند از:

این افراد می بایست حتما اجازه اقامت موقت کانادا را داشته باشند.

دارای ویزای تحصیلی باشند.

از یک کارفرما در کانادا پیشنهاد کاری داشته باشند.

ویزای کار کانادا از طریق اکسپرس اینتری:

سیستم اکسپرس اینتری یک نوع سیستم امتیازبندی است که در این سیستم به مواردی چون سن، ملیت، سطح زبان، پیشنهاد شغلی از کانادا، تحصیلات، سابقه کاری و … امتیاز داده میشود.

ویزای کاری برنامه کوتاه مدت:

در این مورد افراد می بایست دارای پیشنهاد کاری از یک کارفرما در کانادا باشند تا بتوانند این ویزا را دریافت کند. در این مورد کارفرما می بایست مجوز استخدام برای اتباع خارجی داشته باشد و متقاضی نیز با ارائه نامه پیشنهاد کاری برای اخذ ویزای کاری اقدام نماید.

ویزای مولتی کانادا:

ویزای مولتی کانادا در واقع جز ویزاهای موقت کانادا در نظر گرفته می شود که معمولا ۵ سال اعتبار دارد. با اینکه مدت اعتبار ویزای مولتی ۱۰ سال می باشد اما چون پاسپورت های ایرانی معمولا ۵ سال اعتبار دارد این ویزا برای ایرانیان ۵ سال اعتبار خواهد داشت. با استفاده از این ویزا افراد می توانند با هر بار ورود به کانادا ۶ ماه در این کشور باقی بمانند. بدین ترتیب افراد می توانند با استفاده از این ویزا تا مدت زمان اعتبار پاسپورت خود بدون محدودیت و تمدید ویزا به کانادا سفر کنند.

در صورتی که ویزای مولتی کانادا با هدف گردشگری برای افراد صادر شده باشد، افراد حق تحصیل طولانی مدت و یا کار در بازار کانادا و دریافت دستمزد را نخواهند داشت.

 انواع ویزای کانادا ، شرایط گرفتن ویزای مولتی کانادا:

انواع ویزای کانادا

برای دریافت این نوع ویزا افراد می بایست از تمکن مالی برخوردار باشند. در صورتی که فرد به همراه خانواده این ویزا را دریافت میکند تامین هزینه های زندگی خانواده نیز به عهده فرد می باشد.

فرد می بایست تعهد دهد که قبل از اتمام اعتبار ویزا و بازه ۶ ماهه آن از کانادا خارج خواهد شد. پس می بایست دلایل قانع کننده ای داشته باشید تا به افسر مهاجرت ثابت شود که شما با هدفی مشخص به کانادا رفته و یک انگیزه قوی برای برگشت به کشور خود دارید.

فرد می بایست از سلامت روحی و جسمی برخوردار باشد و دارای سابقه کبفری و جنایی نباشد.

والدینی که فرزندانشان دارای اقامت دائم کانادا می باشند و یا کسانی که به طور مداوم به کانادا سفر می کنند راحت تر می توانند این ویزا را دریافت کنند.

هزینه ویزای مولتی کانادا می تواند شامل هزینه های چون انگشت نگاری، بررسی و دریافت مدارک، بیمه نامه مسافرتی، هزینه بلیط هواپیما و … باشد. اما به طور کلی هزینه اخذ ویزای مولتی کانادا ۱۰۰ دلار و هزینه انگشت نگاری ۸۵ دلار است که می بایست از طریق آنلاین و با استفاده از کردیت کارت بین المللی معتبر به حساب سفارت این کشور واریز شود.

مدارک لازم برای ویزای کانادا:

مدارک مورد نیاز برای هر روش مهاجرتی متفاوت می باشد. اما به طور کلی مواردی چون داشتن پاسپورت معتبر، داشتن مدارک مربوط به تمکن مالی و به طور کلی داشتن مدارک هویتی امری ضروری است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا:

 1. مدارک مربوط به تمکن مالی
 2. داشتن پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای کانادایی جهت دریافت ویزای کاری و مجوز کار
 3. فرم درخواست ویزای‌ کاری به اداره مهاجرت
 4. گواهی مربوط به سابقه کار تخصصی به همراه کارت بیمه
 5. ارائه گواهی سلامت و عدم سو پیشینه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای مولتی کانادا:

 1. اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار همراه با گذرنامه های پیشین
 2. ترجمه شناسنامه و سند ازدواج
 3. ترجمه استاد ملکی
 4. فرم تکمیل شده اطلاعات فردی و خانوادگی
 5. ترجمه نامه تمکن مالی دارای مهر امور بین الملل بانک به همراه گردش چهار ماهه حساب
 6. ارائه رزرو هتل و برنامه سفر به همراه رزرو بلیط رفت و برگشت کانادا در صورت نداشتن دعوت نامه

دانلود کتاب کانادایی شو راهنمای زندگی و مهاجرت به کانادا

دانلود کتاب کانادایی شو

توصیه میکنیم مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

68 − 58 =