اسکیل ورکر

اسکیل ورکر

افرادی که خواهان کار در کشور کانادا می باشند و می خواهند از این طریق اقامت دائم کانادا را به دست آورند و امکان مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی را ندارند می توانند از طریق فرصتی که دولت کانادا در قالب برنامه ای به نام اسکیل ورکر و یا نیروی کار ماهر برای شهروندان خارجی فراهم کرده اقامت دائم این کشور را به دست آورند. اما برنامه اسکیل ورکر کانادا چیست؟

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با هزینه های زندگی در کانادا و مهاجرت به کانادا کتاب کانادایی شو را مطالعه کنید:

دانلود کتاب کانادایی شو

اسکیل ورکر چیست؟

برنامه اسکیل ورکر و یا برنامه نیروی کار ماهر مختص کسانی است که در یک رشته و شغلی خاص که مورد نیاز کشور کانادا نیز باشد دارای مهارت بالا و تجربه کافی باشند. این برنامه برای شهروندان کشور های دیگر این امکان را فراهم میکند تا در صورت داشتن توانایی و مهارت کافی به عنوان یک نیروی کار ماهر ویزای کاری دریافت کرده و مجوز اقامت در کانادا را دریافت کنند و در استان مشخصی ساکن شده و به کار مشغول شوند.

برنامه نیروی کار ماهر می تواند به چند مورد تقسیم شود که افراد  ممکن است برای یکی از آنها واجد شرایط باشند. به طور معمول سه نوع برنامه برای اسکیل ورکر وجود دارد که عبارتند از:

برنامه اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر کبک:

این برنامه تنها مختص کسانی است که قصد دارند در استان کبک به کار مشغول شوند و در آنجا ساکن شوند.

برنامه اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر فدرال:

این برنامه مختص کسانی است که قصد دارند در استان یا قلمرویی غیر از کبک به کار مشغول شوند.

برنامه های نامزدی استان یا PNP:

هر استان یا قلمرو در کانادا برنامه اسکیل ورکر خاص خود را دارد. این امر باعث شده است که مهاجران ماهر خارجی بتوانند در هر استان از کانادا که بخواهند فعالیت کاری داشته باشند. فقط کافی است برای هر یک از این استان ها از طریق برنامه اسکیل ورکر خاص خود این استان ها اقدام نمایند. در صورتی که افراد دارای توانایی های مورد نیاز در رشته و شغل مورد نظر باشند می توانند سریع تر از روش های دیگر مهاجرتی موفق به مهاجرت به کانادا شوند.

شرایط اسکیل ورکر کانادا:

معمولا برای هر برنامه اسکیل ورکر که در بالا ذکر شد شرایط ویژه ای وجود دارد که در این مطلب به توضیح آنها خواهیم پرداخت. به طور مثال شرایط اسکیل ورکر فدرال کانادا بر اساس مواردی چون سابقه کار، مهارت در زبان، تحصیلات و … سنجیده می شود. برنامه اسکیل ورکر به طور کلی یک نوع برنامه امتیازبندی می شود که امتیازات اسکیل ورکر فدرال کانادا به شرح زیر می باشد:

امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا:

سن: حداکثر ۱۲ امتیاز

تحصیلات: حداکثر ۲۵ امتیاز

داشتن سابقه کار یا پیشنهاد شغلی از کانادا: حداکثر ۱۰ امتیاز

مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی: حداکثر ۲۸ امتیاز

تطبیق پذیری جهت ساکن شدن در کانادا: حداکثر ۱۹ امتیاز

حداقل امتیازی که افراد می بایست در این امتیاز بندی به دست آورند ۶۷ می باشد. این سیستم امتیاز بندی بر مبنای ۱۰۰ امتیاز طراحی شده است.

به طور مثال کسانی که بین ۱۸ تا ۳۵ سال داشته باشند می توانند حداکثر امتیاز مربوط به سن که ۱۲ می باشد را کسب کنند. اما افرادی که بالای ۳۵ سال داشته باشند با توجه به سن خود امتیازات کمتری خواهند گرفت و افراد بالای ۴۷ سال نیز هیچ امتیازی در این مورد کسب نخواهند کرد.

در مورد مدرک تحصیلی افراد، کسانی کمترین امتیاز را می گیرند که مدرک دیپلم داشته باشند که امتیاز آنها ۵ خواهد بود و بیشترین امتیاز یعنی امتیاز ۲۵ متعلق به کسانی است که در رشته مورد نظر مدرک دکترا داشته باشند.

هزینه اسکیل ورکر فدرال:

اسکیل ورکر

هزینه برنامه اسکیل ورکر کانادا برای متقاضی اصلی ۵۵۰ دلار کانادا برای هزینه رسیدگی به درخواست و 490 دلار برای اخذ اقامت می باشد. این هزینه برای همسر یا نامزد شخص متقاضی نیز به همین منوال است در صورتی که هزینه ها برای فرزند شخص متقاضی که زیر ۲۲ سال بوده و همسری نداشته باشد ۱۵۰ دلار کانادا برای هر فرزند می باشد.

شرایط مورد نیاز و امتیازات مربوط به برنامه نیروی کار ماهر کبک:

این برنامه نیز همانند برنامه اسکیل ورکر فدرال با سنجیدن مواردی چون تحصیلات، تجربه کاری، مهارت زبان، سن و پیشنهاد های شغلی معتبر امتیازات را به افراد اعطا می کند که طریقه امتیاز بندی آن به شرح زیر می باشد:

سن: حداکثر ۱۶ امتیاز

مهارت زبان: حداکثر ۲۲ امتیاز

تجربه کاری: حداکثر ۸ امتیاز

تحصیلات: حداکثر ۱۴ امتیاز

پیشنهاد شغلی معتبر: حداکثر ۱۴ امتیاز

در این برنامه شخص متقاضی در صورتی که مجرد باشد می بایست حداقل ۵۰ امتیاز و در صورتی که متاهل باشد می بایست ۵۹ امتیاز کسب کند. همسر شخص متقاضی و فرزندان او نیز می توانند با داشتن مهارت یا تحصیلات کافی حداکثر ۲۵ امتیاز کسب کنند.

هزینه های برنامه اسکیل ورکر کبک:

هزینه برنامه نیروی کار ماهر کبک برای متقاضی اصلی ۷۹۸ دلار کانادا، برای همسر یا نامزد شخص متقاضی ۱۷۱ دلار کانادا و برای فرزند شخص متقاضی نیز ۱۷۱ دلار کانادا می باشد.

اسکیل ورکر ساسکاچوان:

برای واجد شرایط بودن در برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان می بایست در سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری امتیازات لازم را به دست آورد. پیش از این تنها کسانی می توانستند واجد شرایط این برنامه باشند که دارای مهارت و تجربه کاری در لیست مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان بودند. اما در حال حاضر تغییراتی رخ داده است و متقاضیان این برنامه می بایست دارای تجربه کاری در مشاغلی باشند که نیاز به مهارت های بالایی دارد. اما از نظر استان ساسکاچوان این مشاغل چه مشاغلی می باشند؟ از نظر این استان به هر تجربه کاری کا از طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) در سه سطح ۰ ، A و B کسب شده باشد، تجربه کاری و مهارت بالای کاری گفته می شود.

شرایط مورد نیاز برای برنامه نیروی کار ماهر ساسکاچوان:

داشتن شماره پروفایل اکسپرس اینتری و کد اعتبار سنجی شخص متقاضی

داشتن مدرک زبان معتبر

داشتن مدرک تحصیلی معتبر معادل با مدارک آموزشی کانادا

کسب حداقل ۶۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری

داشتن سابقه کار به مدت ۱ سال در رشته و شغل مورد نظر در ۱۰ سال گذشته

داشتن توانایی مالی کافی برای ساکن شدن در استان ساسکاچوان

امتیازات مورد نیاز جهت برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان:

امتیازات مربوط به این برنامه استانی به موارد زیر تعلق می گیرد:

سن: حداکثر ۱۲ امتیاز

تجربه کاری: حداکثر ۱۵ امتیاز

تحصیلات: حداکثر ۲۳ امتیاز

مهارت زبان: حداکثر ۲۰ امتیاز

ارتباط با بازار کار ساسکاچوان: حداکثر ۳۰ امتیاز

اسکیل ورکر بریتیش کلمبیا:

یکی دیگر از استان هایی که برنامه اسکیل ورکر خاص خود را دارد استان بریتیش کلمبیا می باشد. شهر ونکوور که سومین شهر بزرگ کانادا می باشد در این استان قرار دارد. مهاجرانی که دارای مهارت و تجربه کاری مد نظر این استان باشند می توانند از طریق برنامه های متفاوتی همچون اکسپرس اینتری برای ویزای کاری و در نهایت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

اکسپرس اینتری بریتیش کلمبیا:

اسکیل ورکر

اکسپرس اینتری بریتیش کلمبیا بدین صورت می باشد که اداره مهاجرت بریتیش کلمبیا افراد ۴ گروه را برای کار در این استان پذیرش می کند که عبارتند از:

۱: اکسپرس اینتری از طریق تخصص استانی که مختص کسانی است که دارای یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در این استان می باشند. همچنین فرد متقاضی می بایست دارای سابقه کار مرتبط با شغل مورد نظر و مدرک تحصیلی معتبر نیز باشد.

اکسپرس اینتری از طریق مشاغل مرتبط با خدمات بهداشتی که مختص کسانی است که در زمینه مورد نظر دارای پیشنهاد شغلی باشند و مدرک تحصیلی و سابقه کاری آنها نیز مورد تایید سازمانهای ارزیابی مدرک پیراپزشکی کانادا باشد.

اکسپرس اینتری برای فارغ التحصیلان مراکز آموزشی بریتیش کلمبیا در مقطع لیسانس که مختص کسانی است که دارای پیشنهاد کاری از یک کارفرما در این استان می باشند اما این افراد نیازی به داشتن سابقه کاری نخواهند داشت و تنها می بایست مدرک تحصیلی آنها از مراکز آموزشی این استان دریافت شده باشد.

اکسپرس اینتری برای فارغ التحصیلان مراکز آموزشی بریتیش کلمبیا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که مختص کسانی است که دارای مدرک نام برده از مراکز این استان باشند و این افراد نیازی به داشتن پیشنهاد کاری و یا سابقه کار ندارند.

استخدام افراد خارجی در این استان می بایست حتما منافع اقتصادی برای استان بریتیش کلمبیا به همراه داشته باشد به طور مثال استخدام این مهاجر می بایست دانش و مهارتی را برای این استان به ارمغان بیاورد، بتواند به عنوان یک نیروی کار مفید در یکی از پروژه های بزرگ همکاری کند، بتواند برای مردم کانادا شغل ایجاد کند، بتواند از توسعه محصولات جدید حمایت کند و استخدام این متقاضی نباید باعث اختلاف کاری شود و همچنین این پیشنهاد کاری نباید مانع آموزش یا اشتغال شهروندان و ساکنان دائم کانادا شود. تنها در این صورت است که ویزای کاری از این طریق به افراد خارجی داده می شود.

دانلود کتاب کانادایی شو ( راهنمای کامل مهاجرت و زندگی در کانادا )

دانلود کتاب کانادایی شو

توصیه می کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید:

دیدگاهتان را بنویسید

6 + 4 =